Atatürk ve Tıbbiyeliler

Metin Özata, Umay Yayınları, 460 Sayfa, Araştırma, 16 YTL

Prof. Dr. Metin Özata'nın yazdığı "Atatürk ve Tıbbiyeliler" kitabı Umay yayinlarindan çıktı. Kitabı kitapçılardan veya umay yayınlarından (www.umayyayinlari.com) (tel: 0 232 422 31 14, fax: 0 232 464 41 37, E-mail:umayyayinlari@yahoo.com) temin edebilirsiniz. "Atatürk ve Tıbbiyeliler", Umay yayinlari, Metin Özata, 460 Sayfa

Kitap Hakkında Bilgi

Mustafa Kemal'in genç subaylık döneminden ölümüne kadar arkadaşlık yaptığı, cephelerde birlikte çalıştığı, görev verdiği ve çeşitli nedenlerle karşılaştığı Tıbbiyeliler vardır. Onlar, hem Atatürk'ün sağlık sorunlarını gidermeye çalışmış hem de ülkenin bağımsızlığı için çeşitli cephelerde mücadele etmişlerdir.

Mesleği icabı insan sağlığıyla uğraşan ve onları ölümden kurtarmaya çalışan Tıbbiyeliler, vatan işgale uğrayınca müfrezeler kurmuş, Müdafaa-i Hukuk teşkilatlarında başkan veya üye olmuş ve hatta Kuvayi Milliye emrinde savaşmıştır.

Bilim ve teknolojinin ülkemize yerleşmesinde büyük katkıları olan Tıbbiye, bağrından çıkan vatansever öğrenci ve hekimler sayesinde ulusal direnişin en güzel örneklerini vermiştir.

Bu kitapta şimdiye kadar pek yazılmamış bir pencereden Mustafa Kemal'in yaşam mücadelesini ve arkadaşlık yaptığı, sırlarını paylaştığı, gizli görev verdiği, Çanakkale ve İstiklal Savaşı'na katılmış ve Kuvayi Milliye emrinde savaşmış tıbbiyelilerin gerçek öyküsünü bulacaksınız.

Bu site sağlık profesyonelleri içindir. Sağlık profesyoneli değilseniz; Halka Yönelik sayfamıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.