20.04.2020                                            

HALKIMIZA DUYURULUR

Yüzyıldan beri benzeri görülmemiş bir virüs pandemisinin tüm dünya ile birlikte ülkemizi de esir aldığı bir süreçte, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın 17 Nisan 2020 tarihli basın açıklamasında sağlık çalışanları ile ilgili olarak “sağlıkçıların kendilerini koruyamadıkları, yük oldukları ve sıkıntıya yol açtıkları” gibi ifadeleri hepimizde büyük üzüntü ve infial yaratmıştır.

 Sağlık çalışanları olarak 7 gün 24 saat hastalarımıza hizmet etmek için cansiperane çalışmaktayız. Bu hastalıkla mücadele ederken işimizin gereği olarak bulaşma gücü çok yüksek olan bu virüsle yoğun olarak temas etmek durumundayız. Her türlü önlemin alınmasına karşın enfeksiyonun sağlık çalışanlarına bulaşmasını tamamen ortadan kaldırabilecek bir yöntem mevcut değildir. Sağlık çalışanlarının enfekte olma riski tedavi edilen hasta sayısı ile doğru orantılı olarak artmaktadır ve hastalarımızı iyileştirme uğruna kendimiz de hastalanabiliyoruz. Bizler, hekimlik mesleğini seçen ve bu uğurda yemin eden hekimler olarak, insan sağlığı için verdiğimiz mücadelede canları pahasına ter döken tüm sağlık çalışanlarıyla birlikte her zorluğu göğüslemeye ve her türlü olumsuz şartlar altında da çalışmaya, her hastamızı iyileştirmek için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz.

Görevimizi bu olağanüstü şartlarda büyük bir özveri ve gayret ile yerine getirme onurunu yaşarken Vali Erdoğan Bektaş’ın hakkımızda sarf ettiği ifadeler büyük haksızlık, adaletsizlik ve saygısızlıktır. Sağlık çalışanları olarak devletimizin sırtında bir yük olmadığımız gibi, bu hastalık nedeni ile çok sayıda mesai arkadaşımızın yoğun bakımda tedavileri devam etmekte ve maalesef birçok meslektaşımızı da kaybetmiş olmanın derin acısını yaşamaktayız.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın yaptığı gibi meslek onurumuzu yaralayan ve hekimlerin hizmet şevkini kıran söylem ve davranışları şiddetle kınıyor ve ayıplıyoruz.  Valinin sözüm ona özür beyanı da bizler için değer taşımamaktadır.

Türkiye’nin sağlık ordusunun tüm neferleri olarak milletimizin sağlığı için verdiğimiz bu savaşı kazanma yolunda hiçbir engel bizi yıldırmayacaktır.

Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, devletimizin ilgili makamlarının bu konuda alacağı tedbirleri sabırsızlıkla beklerken bu konudaki haklı hassasiyetimizi saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

 

 

TMHDF Yönetim Kurulu adına,

 

Prof. Dr. Ertuğrul Gazioğlu

 

 

Bu site sağlık profesyonelleri içindir. Sağlık profesyoneli değilseniz; Halka Yönelik sayfamıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.